Kılavuz/Şaman/İrkalla

Eenixia (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 22.38, 23 Eylül 2021 tarihli sürüm
(fark) ← Önceki hâli | En güncel hâli (fark) | Sonraki hâli → (fark)

Statüler

Bu statüler her iki Şaman içinde geçerli olan statülerdir.

Eğer ekipmanınız çok iyi durumda ise 90 olana dek INT, ardından DEX'i ve VIT'i doldurmalısınız. STR Şamanlarda etkisizdir.

INT en önemli statünüzdür. Daima en yüksek seviyede tutmalı ve Kutsama, Ejderha yardımı, Yansıtma gibi yetenekleri kullanırken maksimum zekada kullanmaya özen göstermelisiniz (+12 Zeka efsunlu bir silah, kalkan kullanmak gibi.)

Ekipmanınız son derece üstün değilse VIT ve DEX sıralamasını değiştirmeniz gerekmektedir. Daha fazla hasar çıkarmak istiyorsanız DEX'i önce doldurmanız gerekiyor ancak atınız asker at seviyesine ulaştığında (Canavarlara karşı savaş bölümünden bakınız) DEX'e verdiğiniz puanlar çoğunlukla etkisiz kalacaktır (at üstünde savaştığımızı düşünürsek).

Yetenekler

Canavarlara karşı savaş için seçebileceğiniz yetenekler:

Ejderha kükremesi

Ejderha yardımı

Kutsama

Ejderha atışı

Uçan tılsım

Yansıtma (her zaman en sonda geliştirilmesi tavsiye edilir.)

Bu yetenek dizilimi canavarları yerde savaşırken daha rahat indirmeniz için tavsiye edilir. Ejderha kükremesi göründüğünden daha geniş bir alana hasar verir, uzaktan canavarları çekmek için idealdir ve karakteri Kılıç çevirme (Bedensel savaşçı) gibi dondurmaz, hızlıca saldırmaya devam edebilirsiniz. Daha sonra geliştireceğiniz Ejderha yardımı hasarınızı ikiye katlamakta yardımcı olacaktır. Kutsama, gelen yakın dövüş saldırılarının hasarını belirli bir yüzde azaltır (Seungryong vadisindeki İşkenceci, Haberci, 1. Köylerdeki Beyaz yeminliler gibi büyü atışı veya uzaktan saldıran rakiplere karşı işlevsizdir.) Kutsama ve Ejderha yardımının yeri değiştirilebilir.

Bir diğer dizilim ise:

Kutsama

Ejderha yardımı

Ejderha kükremesi

-- kalanlar tercihinize bağlı --

Bu dizilimde karakterin defansif tarafı daha ağır basmakta ancak atak gücü bakımından daha düşük bir dizilim. Dayanacağınızı düşünüyorsanız Ejderha yardımı ve Kutsama'nın yerini değiştirebilirsiniz.

Yetenek dizilimleri ne olursa olsun ilk Perfect Master olması gereken yeteneğin Ejderha Yardımı, ardından Kutsama olması zorunludur.

Canavarlara karşı savaş Şaman diğer karakterlere göre daha geri planda olsa dahi büyük bir emek sarf ederek diğer karakterler gibi farm(canavar avından ganimet toplamak) yapabilirsiniz.

Gelişim Süreci

Level 1-30:

Genç kahramanlar için silahlardan istediğinizi seçebilirsiniz ama yine de Çan almanız şiddetle önerilir. Mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde 25. seviyeye ulaşmaya çalışın. Av görevlerini (ve mümkünse yan görevleri) mutlaka yapın çünkü ileride daha kolay seviye atlamanıza yarayacaktır. Ekipmanınızın bu seviyelerde pek bir önemi yok ama en az +5 olması tavsiye edilir. Küpe olarak Tahta küpe, mümkünse Altın küpe kullanın. 25. seviyeye ulaştığınızda Maymun Zindanı Kolay'dan (2. köyde Hasun Dong olarak geçer) At Madalyonu düşürmeye çalışın ya da Çarşı'daki bir oyuncunun pazarından satın alın. Seyis'e At Madalyonu'nu verin ve atınızı almak için görevi başlatın. 2. Köyde 30 adet Yabani Okçu öldürmeniz gerekecek. Atınızı almak için bir süre beklemeniz gerekiyor, kalan zamanı Seyis'e tıklayarak öğrenebilirsiniz. UNUTMAYIN At sizin en iyi arkadaşınızdır her gün geliştirmeyi unutmayın! Kalan zaman esnasında karakterinizi 30. seviyeye ulaştırmaya çalışın. 30. seviyeye ulaştığınızda Biyolog Chaegirab'tan "Ork dişi" görevini kabul edin. Her gün 1 adet olmak üzere bu dişlerden ona teslim etmeniz gerekiyor. Şaman diğer karakterlere karşı dezavantajlı olduğu için biyolog görevlerinizi aksatmadan yapmanız çok önemli. Biyolog GörevleriBuradan biyolog görevlerinin verdiği kalıcı özellikleri kontrol edebilirsiniz. Becerilerinizi de Beceri Kitabı kullanarak geliştirmeyi sakın unutmayın (günde 1 kez okuma hakkı). Şamanların beceri kitapları oldukça ucuz ve çok bulunabilir olduğundan zorluk çekmezsiniz.


Level 30-61:

30. seviyeye ulaştığınızda "Ejderha Taşı Parçası?" adlı görevi alacaksınız. Simyacı ile konuştuğunuzda ona 10 adet Ejderha Taşı Parçası (oyun içi:ETP) vermenizi isteyecektir. Ona götürdüğünüzde size 1 adet Cor Draconis(İşlenmemiş) verecektir. Bu mini görevi tamamladıktan sonra kalan 4 taneyi kendiniz otomatik dönüştürebilirsiniz (günde 5 hak). Her gün bunu tamamlamanız tavsiye edilir. Genelde oyuncular günde daha fazla Cor Draconis kazanmak için yan karakterler kullanır. Ana karakterinizin yanındaki 4 adet slota karakter açıp 30. seviyeye ulaştırıp bu görevi yapabilirsiniz (Tavsiye edilmez, tüm karakterlerinizin 61. veya 75. seviye olması önerilir. Ayrıca kullanacağınız yan karakterler muhakkak Bedensel Savaşçı olmalıdır [Büyülü Silah Sura da kullanılabilir ama Bedensel Savaşçı kadar efektif değildir.] çünkü Şaman kullanmak size büyük zaman kaybı yaratacaktır.). Simyalar hakkında detaylı bilgi için: Ejderha Taşı Simyası .

Gelecek olan Metin Taşlarının Sırrı görevleri ile birlikte buradan sonra ilerlemek biraz daha kolay bir hal alacaktır. 37-40. seviyeye kadar görevleri yaparak ve canavar avlayarak devam edin.

Eğer ekipman alabilecek kadar paranız yoksa (var olsa dahi önerilir) yapabileceğiniz şeyler:

Ejderha Taşı Parçası farmı (yukarıda bahsedildi.)

Madencilik

Balıkçılık

  • 37-40. seviyeye ulaştığınızda eğer paranız varsa Mistiklere Karşı Güçlü +%20 ya da Orklara Karşı Güçlü +%20 gibi eşyalar bulmaya çalışın. Bunları kullandığınız anda Seungryong Vadisi'deki Mistiklere veya Orklara karşı savaş gücü kazanırsınız. Bu eşyalarla birlikte Vadi'de 50. seviyeye kadar gelebilirsiniz (Ork kullanmanız daha iyi.). Bu efsunların bulunduğu ekipmanlar önemsizdir, ileride değiştireceğimiz için (orklara karşı güçlü çok ileri seviye bir boss olan Jotun Thrym'e ve Yıldırım Dağları'ndaki Polyphemos'a karşı etkilidir, zor durumda kalmadıkça satmayın.) hangi ekipmana geldiği önemsizdir. "Karşı Güçlü" bonusları kaska, küpeye, bileziğe, kalkana ve silaha gelebilir (silahta bu efsunu aramanız önerilmez, zaten Genç kahramanlar silahı kullanıyor olacaksınız.)

Bu eşyaları alabilecek durumunuz yoksa ve karakteriniz iyi kötü bir şekilde de olsa Vadi ortasındaki orkları kesebiliyorsa 50. seviyeye kadar devam edin (görevleri yapmayı unutmayın. Biyolog görevlerini ve At görevlerini her gün tamamlamalısınız. At hakkında detaylı bilgi: At Görevleri, Binicilik (Ek bilgi: Nesne Market veya oyun içindeki yollarla elde ettiğiniz binekler (bkz: Binekler) sahip olduğunuz At'ın seviyesini kullanır, ayrı değildir. Örneğin At 21. seviyedeyken Manu kullanırsanız Manu'da 21. seviye gibi çalışır.)

  • 50. seviyeden sonra (At'ı Asker seviyesine (21.) getirdiğinizi de düşünerek) Örümcek Zindanı 1'e gitmelisiniz. Buradaki canavarlara karşı işleyen bir Karşı Güç efsunu yoktur ama Canavarlara Karşı Güçlü, Büyü/Yakın Dövüş saldırı gibi her canavara işleyen bir bonusu kullanabilirsiniz (Canavarlara Karşı Güçlü bonusu Nesne Market'ten alabileceğiniz bineklerde, güç tılsımlarında [bkz: Nazar Tılsımı,Ölümcül Gücün Yüzüğü vb.] ve petlerde bulunabilir (bkz:Evcil Hayvanlar). En fazla 60. seviyeye kadar burada savaşmalısınız. Görevlerinizi asla ihmal etmeyin.

Alternatif bir yol olarak Örümcek Zindanı 1'in sonundaki bekçiye Geçit Bileti verip Örümcek Zindanı 2'ye (ya da 3'e) geçip orada savaşmayı deneyebilir ya da yang veya won karşılığı (1 won= 100.000.000 yang) karşılığında karakterinizi başkasına kastırabilirsiniz.

  • 61. seviyeye ulaştığınızda karakteriniz düşük seviye farmı için en iyi konuma gelmiş olacaktır.

Yapabilecekleriniz:

Sohan Dağı, Doyyumhwan, Hayalet Orman (önerilmez), Kızıl Orman metin farmı

Şeytan Kulesi (sadece ilk katta kalıp ETP kasabilirsiniz, Ölümsüzlere Karşı Güçlü işinizi daha da kolaylaştıracaktır. 6. Katta Katil Metni farmı da yapabilirsiniz [sadece beceri kitapları ve slotlardan düşen yükseltme eşyaları, etp ya da etkinlik dropları gibi evrensel droplar vardır. Yeşil Ejderha Fasulyesi, Unutkanlık Kitabı gibi ek dropları elde edemezsiniz.] ÖNEMLİ NOT: Şeytan kulesinde Şeytanlara Karşı Güçlü ÇALIŞMAZ. Şeytan Kulesinde efektif olan efsun Ölümsüzlere Karşı Güç'tür.)

Kurbağa farmı (Şeytan kulesi'nin dibindeki kurbağalar.)

Maymun Zindanı Zor son oda (55. levelde daha iyi verim alınabilir.)

Balıkçılık

Madencilik

61. seviyeye ulaştığınızda bu seviyede belirli bir süre kalmanız şiddetle önerilir. Bu seviyede satın alacağınız veya kullanacağınız ekipmanlar son derece önemlidir. Örnek vermek gerekirse:

Muhakkak +9 herhangi bir 61. seviye kalkan (ölümsüz veya şeytanlara karşı güçlü bulunması önerilir. alabileceğiniz en iyi kalkan +%20 şeytanlara karşı güçlü ve sersemlik karşısında bağışıklıktır(ileri oyun). İdare edecek bir kalkan arıyorsanız sadece +%20 ölümsüz bulunması önerilir ama zorunlu da değildir.)

(kurbağa farmı veya maymun zindanı yapmayı düşünüyorsanız ölümsüz efsununu hayvanlara karşı güçlü olarak değiştirebilirsiniz.)

- En az +6 Kardinal Şapkası (+sı ne kadar yüksek olursa yakın dövüş canavarların size vurma olasılığı azalır.)

- En az +6 Anka Ayakkabı (+HP değerli olması işinizi kolaylaştırır.)

- En az +7 (çok kolay ve ucuz bir şekilde bulunabiliyor, +9 olması hasarınızı bolca artırır) Cennetin Gözü Küpe (Ölümsüzlere Karşı Güçlü önerilir.)/ Eğer karakterinizin HP'si çok az ise hasardan feragat edip +9 Abanoz Küpe kullanabilirsiniz.

- En az +6 Cennetin Gözü Bilezik. (+hp veya ölümsüzlere karşı güçlü olmalı. +hp olduğu sürece leveli farketmeksizin herhangi bir bileziği kullanabilirsiniz, bu bileziği kullanmanız şart değil. bu bileziği kullanmıyorsanız +sı önemli değil.)

- En az +6 48-61 ya da +9 34-42 zırhları (+hp olması şiddetle önerilir.) Kolye +sı fark etmeksizin +hp efsunu içerdiği sürece kullanılabilir. (kurbağalar için gümüş kolye önerilir, kurbağalar rüzgar elementi olduklarından dolayı rüzgara karşı direnç onları etkiler. bkz:Bonus Açıklamaları)

+50-+90/100 Saldırı Değeri ve +%-4-6 Ortalama Zarar efsunu olan bir Omuz Kuşağı. Sahip olacağınız en önemli eşyalardan biri budur. Detaylı bilgi için: Omuz Kuşağı Sistemi.

Bilezik ve Zırh'a %?-%10 Hp absorbe efsunu gelebiliyor, Hpniz ve bu efsun yüksek olursa savunmayı yükseltmek zorunda kalmadan canavarlarla savaşabilirsiniz ama devamlı savaş halinde olmanız ve savunmanızın tamamen düşük olmaması gerekmektedir.

Şeytan Kulesinde Kibirli Şeytan Kral'ı yendikten sonra (5. kat) Kuyumcu, Zırhçı veya Silahçı bir Demirci çıkar, burada yükseltme eşyaları zor bulunan (ya da pahalı olan) ve +sı yüksek olduğunda değer kazanan eşyaları sadece yang ödeyerek yükseltebilirsiniz.


Level 61-75:

Yeteri kadar para kazandığınızı düşünürsek Örümcek Zindanı 3'e gitme zamanı. Karakterdeki toplam efsunlar şöyle olmalı:

(Kutsama burada M1'e ulaşmış olmak zorundadır. değilse Beceri Sıfırlama Kağıdı kullanıp Kutsama'yı M1 seviyesine getirmeniz şart.)

+%70 Ateş'e karşı dayanıklılık (karakterin dayanabildiği durumlarda düşürülebilir. Kendiliğinden bu efsuna sahip olan eşyalar: Tahta Kolye,Bambu Derisi Ayakkabı)

600 Savunma (ulaşamadığınız durumda: Beyaz Şebnem

+%15 Canavarlara Karşı Güçlü bir binek (yoksa %20-%30 EXP bonusu sağlayan bir binek) mümkün olduğu kadar Kritik/Delici(isteğe bağlı)/Saldırı değeri (bkz: İksirler) en az +1 Ateş Tılsımı, +%20-30 Böceklere Karşı Güçlü efsunu olması önerilir.

Enerji Kristali (minimum 5 enerji. sahip olduğunuz bonusları artırmanıza yarar. bkz: Enerji Sistemi)

Izgara Hamsi, Izgara Palamut, Izgara Kadife gibi balıkları kullanabilirsiniz ama kazanacağınız bufflar (buff: pozitif etki) harcadığınız paraya göre pek efektif değildir.

Yeşil İksir (B), Mor İksir (B) gibi standart eşyaları kullanmayı unutmayın.

3. kattaki canavarlar Ateş elementi olduğundan Ateş'e karşı dayanıklılık ve Kutsama'nın verdiği ek koruma sizi neredeyse taüm hasardan koruyacaktır. Pet veya güç tılsımı kullanmanız önerilir (atak) çünkü Şaman bu aşamada diğer karakterlere göre daha çok zorlanır. Tek yapmanız gereken diğer oyunculardan alabileceğiniz Cesaret Pelerini'ni kullanıp bineğinizin üstünde space tuşuna basmaktır veya Otomatik Av (Nesne Market) kullanıp arka plana karakterinizi bırakabilirsiniz.


Level 75-95:

Sürgün Mağarası için gereken efsunlar:

Şimşeğe Karşı Dayanıklılık +%95 (kendiliğinden bu efsuna sahip olan eşyalar: Bakır Kolye,Tahta Ayakkabı)

Şeytanlara Karşı Güçlü +%80 (eksik kalan kısım canavarlara karşı güçlü vb. ile kapatılabilir ancak mümkün olduğu kadar yüksek tutulmalıdır.)

Mitsi Grena (mat) +4 veya +1 Şimşek Tılsımı(düz) (grena önerilir.)

Şimşeğe Karşı Dayanıklılık %95 olduğundan ek savunma kullanmaya ihtiyacımız yok. (aynı şey rüzgar ve ateş içinde geçerli.) Otomatik Av kullanıp Sürgün Mağarası 2'nin sonundaki kırmızı canavarlarda karakterinizi kasabilirsiniz. Tek yapmanız gereken arada bir kontrol etmek.

Şeytanlara Karşı Güçlü efsununu tam anlamıyla karşılayamıyorsanız veya genç kahraman silahınız bitmiş ise en az +%40 ortalamalı bir +7/8/9Orkide Çan kullanmalı ya da çift +%20 Şeytanlara Karşı Güçlü bulunan (toplamda +%40 olacak şekilde) +9 İblis Yelpazesi ya da Ejder Çenesi Çan kullanabilirsiniz (ikincisini kullanmanız önerilmez, sadece 1. de önerilen bulunamadığı anlarda kullanabilirsiniz. bu silahları kullandığınız anda genel hasarınız tamamen düşer, sadece şeytanlara karşı güç kazanırsınız bu yüzden iblis veya ejder çenesi'ni çok zor durumda kalmadıkça almayın.)

Ek olarak Sürgün Mağarasına girmeden önce bir pet almayı/geliştirmeyi unutmayın. Petler hakkında detaylı bilgi için: Pet Sistemi.


Level 90:

90 olduğunuz andan itibaren Ejderha Ateşi Burnu, Nefrit Körfezi, Yıldırım Dağları,Gautama Uçurumu gibi haritalara ışınlanabilirsiniz. Buradaki metinleri kırıp, bossları kesip ek gelir sağlayabilirsiniz.


Level 95+:

Artık Büyülü Orman'a giriş yapabilirsiniz. Burada da Sürgün Mağarasındaki kurallar geçerlidir. Efsunları sadece Rüzgara Karşı Dayanıklılık ile değiştirmeniz (kendiliğinden Rüzgara Karşı Dayanıklılık efsununa sahip olan eşyalar: Gümüş Kolye, Altın Bezeli Ayakkabı) ve +1 Rüzgar Tılsımı ya da Mitsi Yeşim (mat) +4 kullanmalısınız. Otomatik Av ile seviye atlayabilir, Orman Metini farmlayabilir, Ağaç Yaratığı Metini kırarak manuel bir şekilde seviye atlayabilir veya Jotun Thrym'e katılarak karakterinizi geliştirmek için bir adım daha atabilirsiniz.

Eğer metin kırarak exp kazanmak isterseniz şeytandan kısıp canavar ve büyü/yakın dövüş saldırı gücüne yönelebilirsiniz. +9 Cennetin Gözü Küpe, +7/9 Cennetin Gözü Bilezik (cevherler ekli halde iken), Kırmızı Şebnem, Kritik Savaş vb. kullanarak Kritik Vuruş ihtimalinizi 100'e çıkarırsanız TOPLAM hasarınız hemen hemen diğer karakterlere yakın olmaya başlayacaktır (kendinize ejderha yardımı kullanırken eşyaları +12 zeka olacak şekilde değiştirmelisiniz. kalkanınız, silahınız +12 zeka efsunlu olmak zorunda. inci kolye +9 kullanmalı ve 3 adet inci eklenmiş olmalıdır. buffları kullandıktan sonra ana kolyenizde kritik yoksa inci kolyeyi kullanabilirsiniz (önerilmez).) Mitsi Ejderha Simyası setinizi tamamlarsanız (ya da sadece Mitsi Ejderha Yakutu kullanırsanız) hasarınız çok daha iyi bir hale gelecektir. Eğer kritik ihtimaliniz çok düşükse Zümrüt Küpe kullanmanız önerilmez, ortalama zarar ne kadar cazip gelse de Zeka'dan alacağınız güç Zümrüt Küpe'den gelen ortalama zarardan daha iyi işler. Kritik ihtimaliniz arttıkça Zümrüt Küpe'nin ortalama zararı DPS'inizi (damage per second, saniye başı hasar) daha iyi bir şekilde artırmaya başlar. Kritiğiniz çok yüksek seviyelere gelmeye başladığında (her zaman %100 yapılması önerilir ama 90 asgari sınırdır.) Zümrüt Küpe'ye geçiş yapabilirsiniz.


Level 110+:

ZÇ (Zaman Çatlağı) Büyülü Orman 110. seviyeden sonra en optimal EXP alanıdır. Bu harita standart Büyülü Orman'a göre çok daha zorludur ama kazanacağınız EXP buna oranla çok çok daha fazladır. Burada hayatta kalmasanız dahi standart Büyülü Orman yine de 120. seviyeye ulaşabileceğiniz bir haritadır.Yazar: İrkalla